Teklif Formu

* Yalnızca pdf, doc, docx, xls ve xlsx uzantılar.
* Varsa projenizi ekleyebilirsiniz.

Covid-19 hastalığına neden olan koronavirüs, hava ile mi yayılır?

Covid-19 hastalığına neden olan koronavirüs, hava ile mi yayılır?

Bugüne kadar yapılan araştırmalar virüsün doğrudan hava ile bulaştığını kanıtlamış değildir. Hastalık öksürme, hapşırma, enfekte insanlarla konuşma ve 2 metre uzağa kadar sıçrayabilen damlacıklar ya da yüzeylere yerleşen virüs yoluyla bulaşıyor. Eğer enfekte olmayan bir kişi damlacıklara maruz kalırsa hastalığa yakalanma oranı yüksektir.

Küçük damlacıkların hava akımı ile daha uzun mesafeye ulaşabildiği söyleniyor. Bu nedenle bulunduğunuz ortamı hastalığın taşıyıcılarına karşı sürekli havalandırmanızı öneririz.

Covid-19’dan başka bir coronavirüsü (SARS-cov-1) örnek olarak ele alalım. Bu virüsün ortak iç mekan koşullarında, iç ortam havasında 3 saate kadar ve temizlenmeyen oda yüzeylerinde ise 2-3 güne kadar aktif kalabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle ortamı daima havalandırmak ve detaylı yüzey temizliği yapmak çok önemlidir.

Ancak günümüzde salgın hastalığa neden olan Covid-19 virüsünün yukarıdaki gibi bir gözlemlenme ve test edilme durumu henüz söz konusu olmamıştır. Dolayısı ile Covid-19 hastalığının hava yolu ile bulaşması için rapor edilmiş bir kanıt yoktur.

Bu nedenle yapılan diğer çalışmalardan örnekle, alınabilecek en büyük önlemlerden birisi sürekli ortamı havalandırmaktır.

Yukarı